Ranking wód mineralnych

użyteczność wód butelkowanych pod kątem zapotrzebowania na minerały

Ciekawostki związane z wodą, markami wód, ...

Bonaqua vs. Kropla Beskidu
Pamiętacie wodę o nazwie Bonaqua? Jeszcze kilka lat temu była to jedna z czołowych marek wód sprzedawanych w Polsce. Pytanie co się z nią stało? Otóż, zarówno Bonaqua i Kropla Beskidu to marki należące do Coca Coli. Pomimo dużych nakładów finansowych na reklamę sprzedaż wody Bonaqua nie mogła przebić konkurencyjnych marek, które podkreślały swoją polskość. Przeprowadzono badanie marketingowe, według którego okazało się, że Polacy, chcą wody, która kojarzy się z czystym źródłem górskim i ... tak powstała woda źródlana Kropla Beskidu.
Polski rynek wód butelkowych w telegraficznym skrócie
Lit
Czy wiesz, że lit w małych ilościach (przyjmuje się, że zapotrzebowanie wynosi ok 1mg na dobę) jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu? Badania przeprowadzone w latach 1970-1990 wykazały, że ludzie mieszkający w regionach w których zawartość litu w wodzie pitnej była niska częściej popełniali samobójstwa oraz przestępstwa rola litu.
Fiji vs. ekologia
Jedną z najpopularniejszych marek wód butelkowych USA jest woda pochodząca z wysp Fiji. Producenci chwalą się, że jest nieskazitelnie czysta (najbliższe obszary uprzemysłowione oddalone są o tysiące kilometrów), jednak pomijając jej niską mineralizację, należy poważnie zastanowić się czy ekologicznie uzasadnione jest transportowanie wody przez pół świata. Jest to chyba najwięszy asurd o jakim ostatnio słyszałem.

Pamiętaj: pij lokalne wody (w Polsce mamy mnóstwo rodzimych wód o bardzo dobrych właściwościach) zmniejszysz w ten sposób zużycie paliw kopalnianych niezbędnych w czasie transportu i zredukujesz emisje CO2
Woda vs. PET
Coraz więcej słyszy się o tym, że butelki PET nie są tak wspaniałym rozwiązaniem jak mogłoby się wydawać:
PET vs. ekologia
Obecnie w Polsce jedynie 25% butelek PET podlega recyclingowi, pozostałe lądują na wysypiskach. W wielu krajach (Niemcy, Szwecja, Francja, niektóre stany w USA) istnieje system poboru kaucji za butelki PET. Dzięki temu przetarzane jest grubo ponad 90% butelek PET. Na tym przykładzie, widać, że jest to jedyny skuteczny sposób na ochronę środowiska w tej kwestii. Kilka lat temu społeczeństwo wyszło z taką incjatywą, jednak została ona zablokowana przez ... Ministerstwo Środowiska (sic), które stwierdziło, że jest to zbyt drogie rozwiązanie, które dodatkowo ograniczy swobodny przepływ towarów. Wiecej szczegółów w artykule Obowiązkowa kaucja na plastikowe butelki. MŚ: To zbyt drogie
    


Tagi: woda, Kropla Beskidu, Nałęczowianka, Coca Cola, Nestle, PET, ekologia, Fiji